Języka obcego może nauczyć się każdy!
Niezależnie od wykształcenia czy wieku. Cudownych metod nie ma, ale przy odrobinie chęci i cierpliwości można osiągnąć swój cel.
Ważne jest również, żeby nie bać się popełniania błędów. Uczenie to proces i błędy są częścią tego procesu. Czasami wynosimy ze szkoły lęk przed błędami, ale na kursach V-Taal nie ma się ich czego bać. Bo przecież błędy językowe to nie granaty i ani Tobie, ani rozmówcy głowy nie urwie.
Serdecznie zapraszam!
Każdy może nauczyć się języka obcego, ale nie każdy nauczy się go w taki sam sposób. Jesteśmy przecież wyjątkowi, dlatego w tym procesie ważnych jest wiele czynników. Oto niektóre z nich.
- Twoje zdolności i możliwości oraz Twoje aktualne wykształcenie. Czy potrafię się uczyć? Czy to lubię? Czy wiem czy jestem wzrokowcem, słuchowcem, czuciowcem czy może najsilniejsza jest moja inteligencja kinetyczna?
- Poziom znajomości języka – jaki jest twój punkt wyjścia? Jak dobrze posługujesz się językiem ojczystym?
- Twoja metoda nauki – wolę uczyć się sam czy motywuje mnie dynamika grupy?
- Twój idealny moment nauki- czy jestem rannym ptaszkiem czy nocnym markiem?
- Czy w uczeniu przemawia do mnie bardziej „ improwizacja i swoboda” czy „ struktura i dyscyplina”? Rozpoczynając naukę nowego języka dobrze jest się zastanowić czy będzie nam odpowiadał uporzadkowany sposób nauki. Zorganizowany nie znaczy jednak nudny.
- Czy mam w tej chwili energię i ochotę, żeby zacząć kurs? Czy może nieprzewidywalna lub trudna sytuacja życiowa dominuje teraz w moich myślach? Z drugiej strony, jeśli naprawdę się czegoś chce, to można.
- Moje zasoby – mój budżet – ile mogę lub chcę zainwestować w siebie? Czy mam, czy znajdę czas na swój rozwój?
- Moja motywacja.Dlaczego chcesz się nauczyć języka? Jaka jest Twoja motywacja? W skali od 1 do 10? Co zmieni się w Twoim życiu, jeśli osiągniesz swój cel? Będziesz szczęśliwszy? Bogatszy? Bardziej niezależny? Będziesz miał więcej możliwości?
- Rozmawiaj ile możesz w pracy, nie bój się błędów i zwykłych tematów.Mów prostymi zdaniami.Przynajmniej na początku.
- Rozmawiaj z sąsiadami, może to świetni ludzie?
- Czytaj gazetki lokalne i reklamowe, obrazek i słowo to świetne połączenie.
- Ustaw w telefonie i komputerze, na FB język obcy jako język obsługi
- Czytaj książeczki dla dzieci, ogladaj bajki dla dzieci.
- Mów, mów, mów – nawet jeśli jeszcze niewiele potrafisz
- Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj- tylko powtórki dają poczucie pewności i swobody, to trochę tak jak z nauką jazdy samochodem, na pierwszych lekcjach obsługa skrzyni biegów pochłaniała całą Twoją uwagę. Teraz to czynność automatyczna, nawyk. Jedziesz i cieszysz się widokiem. Ale powtórzyłeś te zmiany biegów 1000 razy. Z językiem jest podobnie- na początku zmagamy się z poprawną budową zdania i formą czasownika, później czytamy wiersze.
- Poproś o poprawianie błędów, najlepiej kogoś do kogo masz zaufanie i go lubisz.
- Oglądaj telewizję i słuchaj muzyki w języku, którego się uczysz. Na kursie podpowiem, co będzie najlepsze na Twoim poziomie.
- Zapisuj nowe słowa, w telefonie, albo jeszcze lepiej w notesie, bo to fizyczne pisanie długopisem angażuje naprawdę wszystkie zmysły. Miej ten notes zawsze ze sobą.
- Bierz udział w spotkaniach na tematy, które Cię interesują albo szukaj tych tematów na YouTube (oczywiście w języku, którego się uczysz). Staraj się robić w danym języku coś, co Cię „ kręci” – może fitness, yoga, może restauracje, a może motory? Co Cię kręci?
- Używaj języka wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Nawet jeśli tylko trochę znasz dany język, to weź głęboki wdech, uśmiechnij się pięknie i używaj go.
Zapisz się na kurs!
Szkoły w których prowadzę zajęcia